Berber Direği 0532 419 68 66

Berber Direği

Berber Direği;  Çoğunlukla yurt dışında berber dükkânlarının önünde kullanılan bu direk ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. İngilizcede barber’spole olarak adlandırılan bu ürün tüm dünyada berberlerin ortak sembolüdür. Ülkemizde berber lambası olarak da biliniyor. Son zamanlarda berber işletmelerinde yaygınlaşan berber simgesi anlamı görenler tarafından merak edilmektedir.

Berber Direklerinin Tarihi

Tarihi uzak bir geçmişe dayanan berber direkleri eski çağlarda berberlerin, cerrahi işlemler yapmaya başladığı dönemde kapılarına dükkânın yerini belli etmek amacıyla astıkları bezlerin zamanla sembolleşmesiyle meydana gelmiştir. O dönemlerde işletmenin yerini belli etmek amacıyla bir tabela niteliği taşıyan bu sembol, günümüzde berberlik mesleğini icra eden tüm kuaför salonları ve berberlerde farklı formlarda kullanılmaktadır. Tüm dünyada ortak tek bir anlama sahip olan Berber Direkleri, farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Dönen bir silindir şeklinde tasarlanan bu ürün lamba formunda ya da ışıklandırılmış bir direk formunda kullanılabilir. Silindirin dönmesi, eski zamanlarda berber işletmelerinin önüne asılan bezlerin rüzgârdan sallanarak birbirine karışması ve hareket etmesini simgelemektedir.

Berber Direği Neden Önemlidir?

Berber direği kullanan işletmeler, işletmenin yerini belli eden bir reklam aracı olmasının dışında, berberlik zanaatının tarihine ve önemine verdikleri değeri bu ürün aracılığıyla göstermektedir.

Kuaför ve Berber İşletmeleri İçin Berber Direği Neden Önemlidir?

Berber lambası ya da berber simgesiolarak, ilgili işletmelerde karşımıza çıkan bu ürün derin bir anlama ve uzun bir geçmişe sahiptir. En eski zanaat dallarından biri olan berberlik mesleği, bugün bilinmese de oldukça kıymetli bir geçmişe sahiptir. Berberlik mesleği; yaş, ekonomik durum, cinsiyet gibi sosyo-ekonomik ya da sosyo-kültürel durum fark etmeksizin toplumun tüm kesimlerine hitap eden ve herkesin ihtiyaç duyduğu bir hizmet alanıdır.

Dünyanın neresinde olursa olsun, karşılaşıldığında akıllarda tek bir mesleği canlandıran mesleki simgeler oldukça azdır. Mesleki ve ticari bir sembol niteliği taşıyan bu objeler dünyanın her yerindeki kuaför ve berber işletmeleri tarafından kullanılmaktadır. Kullanan işletmeler, işletmenin yerini belli eden bir reklam aracı olmasının dışında, berberlik zanaatının tarihine ve önemine verdikleri değeri bu ürün aracılığıyla göstermektedir.

 İşletmenin mesleğe verdiği değeri ve zanaata dair sahip olduğu bilgilerin bir kanıtı niteliğinde olan berber simgeleri, bu mesleğe gönül veren tüm işletme sahipleri için büyük bir manevi önem arz eder. Aynı zamanda berberlik mesleğiyle özdeşleşen bu ürün, günümüzde bir sembol olarak kullanılması sebebiyle berber ve kuaför işletmelerine özgü bir reklam aracı işlevi görmektedir.  Berber direği, günümüzde bir çeşit özel meslek tabelası gibi kullanılmaktadır. Yalnızca berber ve kuaför işletmelerine ait olan berber Simgesigörsel olarak akılda kalıcılığı ve merak uyandırması sebebiyle dikkat çeken bir üründür.

Berber Direği Fiyatları

Farklı boyutlarda, tabela şeklinde, lamba şeklinde, ışıklandırmalı ve hareketli olarak tasarlanabilen ürün, hem iç alanda hem de dış alanda kullanmak için uygun olarak üretilmektedir. İşletme sahipleri tarafından sık sık araştırılan berber direk fiyatları, ürünün boyutuna, formuna ve özelliklerine göre belirlenmektedir. 

Berber direği firmaları,

İçerik